Урок української
літератури , 5 клас
Тема: Василь Королів-Старий. Відомості про письменника та його казки.
Добро і зло в казці «Хуха-Моховинка».
Мета уроку: ознайомити п’ятикласників з життям
і творчістю В. Короліва-Старого, розглянути казку «Хуха-Моховинка»; розвивати
логічне мислення, творчі здібності учні, уяву, фантазію, навички роботи з
літературним твором; допомогти учням зрозуміти повчальний зміст казки,
виховувати любов до ближнього, прищеплювати бажання робити добро.
Обладнаня: презентація Power Point «Хуха-Моховинка»
Хід уроку:
І. Ознайомлення
з планом уроку(слайд 1)
1 -повторення основних
відомостей про казку ;
2 –життєвий шлях
В. Короліва-Старого ;
3-ознайомлення з поняттям «демонологія» ;
4-визначення
художніх особливостей твору ;
5-закріплення та контроль вивченого .
ІІ . Актуалізація опорних знань(слайд 2)
Повторення основних відомостей про казку, даючи відповіді на запитання.
ІІІ.
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Біографічна
довідка про письменника (слайд 3)
Пояснення
вчителя
Як
ім’я Василя Короліва - Старого, так і
його твори тривалий час були в Україні незаслужено забуті. Вони повернулися на
рідну землю лише в 1990р. збіркою «Нечиста сила».
Хто
ж такий Василь Костьович Королів, який
друкувався під псевдонімом
Королів-Старий?
Народився він 4 лютого 1879 р. у селі Ладан на
Полтавщині, яка дала Україні та світові не одного талановитого письменника. З
дитинства захоплювався українським фольклором, творами Тараса Шевченка, Миколи
Гоголя.
Закінчив Полтавську духовну семінарію, однак
священиком не став. Прагнучи бути корисним своєму народові, він вирішив
продовжити освіту не в духовному закладі, а у світському - Харківському
ветеринарному інституті. Успішно закінчивши навчання, працював ветеринарним
лікарем.
Під час революційних подій 1917-1919 р.р.
Королів-Старий енергійно включається у відродження культурного життя України. У
цей час він працював редактором журналу «Книгар» і підтримував борців за
незалежність Української держави.
У 1919 році Королів-Старий виїхав до Чехословаччини.
Там він працював викладачем в Українській сільськогосподарській академії.
Тоді ж почав писати художні твори. У 20-ті роки XX століття виходять у світ його основні художні твори:
роман «Чмелик», збірка казок «Нечиста сила», п’єса-казка «Русалка-жаба».
Тривалий
час, майже чверть віку, прожив Василь Королів-Старий за межами України. Його
долю розділила його дружина-українська письменниця Наталена Королева. Вони обоє
завершили свій життєвий і творчий шлях у місті Мельнику (Чехія), він - 11 грудня 1943р., вона - 1
листопада 1966р.
Найповніше
розкрився талант письменника у збірці казок «Нечиста сила». Автор вирішив
оживити спогади про своє дитинство, переосмислити образи фольклорно-казкових
представників «неіснуючого, невидимого світу», по-новому побачити персонажів
української міфології, зокрема «нечисту силу», якою чомусь завжди лякали людей,
особливо дітей.
Королів-Старий
поставив перед собою нелегке і, на перший погляд, дивне завдання - облагородити
«нечисту силу», показати народові традиційно злі й лихі персонажі добрими,
такими, які здебільшого приносять людям користь.
Коротке
повідомленя про «нечисту силу» (слайд 4,
5, 6, 7, 8, 9)
Демонологія - це людські уявлення про злих духів, що дійшли до
нас з давніх часів.
Демони - фантастичні істоти, найпопулярнішими серед яких є
мавки, домовики, хухи, потерчата, русалки.
Домовик - найдавніший демонічний образ у багатьох народів.
Найчастіше домовик змальовувався як невеличкий, весь оброслий волоссям дідок.
Люди вірили, що домовик є в кожній оселі. За добрих взаємин із ним він
забезпечував добробут родини, пильнував уночі худобу. Проте домовик міг завдати
великих прикрощів тому, хто його розсердить.
Русалка - один із найколоритніших персонажів української
демонології. За повір’ям, русалки - це молоді вродливі дівчата, які живуть на
дні річок. Уночі, коли сходить місяць, вони виходять на берег, чешуть своє
довге зелене волосся і водять хороводи, чудовим співом заманюють юнаків та
дівчат, затягують їх у воду і залоскочуть. Русалками ставали дівчата, які
втопилися. Інші русалки живуть у полях та лісах, де полюбляють гойдатися на
гілках дерев.
Мавка - подібна до русалки. Живе в річках або водоймах,
виходить на берег тільки вночі, приманює хлопців своєю незвичайною красою,
потім перетворюється на стару страшну бабу. Від русалок мавки відрізняються
іншим волоссям. Вони бувають і лісові.
Лісовик - істота, яка уявлялася українцям у вигляді трохи
здичавілого пастуха. Він пасе свою череду - вовків, зайців, оленів - і полюбляє
жартувати над людиною: відбере в неї пам’ять - і людина заблукає в лісі, а
лісовик радіє, гучно сміється і плескає в долоні. Але його витівки незлі.
Потерчата - душі дітей, які померли нехрещеними, загублені діти
або діти-байстрята (народжені поза шлюбом, без батька). За народними
уявленнями, загублені діти не мають доступу в царство вічного спокою, а тому
постійно перебувають на межі двох світів - цього і того. Такими межами
вважалися «лихі» місця: цвинтарі, перехрестя доріг, урвища, болота. Потерчата
мають у руках каганці з вогниками синього кольору.
Хуха - міфічна істота, пухка, як мох. Інколи хухи
з’являлися перед очима людей. Хто з нас не згадував цю істоту, коли зробивши
якусь нелегку справу, добре натомившись, полегшено зітхав: «Хух!»
У народних повір’ях представники
нечистої сили не лише шкодили, а й допомагали людям. При цьому кожен займався
своїм ділом.
Визначення художніх
особливостей твору (слайд 10,11)
1.Яка тема казки?
Відображення взаємозв'язку людини, доброї «нечистої сили»
і природи; уславлення справедливості, всеперемагаючої сили добра, над злом і
лихом, підступністю і жорстокістю
2. Яка ідея твору?
Засудження користі, бездушності (злий дід); возвеличення
щирої дружби, взаєморозуміння зі світом природи, її гармонії з людиною.
3. Яка будова казки?
Вступ: знайомство з Моховинкою, її родиною;
нещастя Хухи, в результаті якого вона вимушена була шукати нового
помешкання.
Основна частина: бідкання Моховинки, її зустріч з домашніми тваринами людьми, жорстоке поводження злого діда з Хухою.
Кінцівка: Хухи рятують злого діда від смерті.
Основна частина: бідкання Моховинки, її зустріч з домашніми тваринами людьми, жорстоке поводження злого діда з Хухою.
Кінцівка: Хухи рятують злого діда від смерті.
4. Назви персонажів казки
Хуха-Моховинка,
її родина; домашні кози Лиска і Оришка; діти; злий дід, Лісовик, Хо-Сукович
Ознайомимося з теорією літератури (слайд 11)
Художні образи - це
люди, події, явища, предмети, створені уявою письменника та відображені у
творі.
Портрет - опис зовнішності персонажа в
художньому творі.
Зображення зовнішності людини
засобами художнього слова.(слайд 12)
Опис зовнішності Хухи-Моховинки. (Знайти у тексті.)
«Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала
мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля
яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від
своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових старих глянцях, що
лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була
вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами шипшини —
рожевою, на вересі — фіалковою, на снігу ставала білою».
«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу
вовничку, що, мов шовком, вкривало все її тільце. Сама тільки мордочка була
голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку — "братики". Та
були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».
«Хухи не можуть говорити, доки бувають
невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або муркочуть, як котики. Сили вони
також не мають, бо легенькі, як пушинка, а м'якенькі, як вата».
Скласти «Асоціативне ґроно» зі словом МОХОВИНКА(слайд13)
Ви записали по
одній асоціації з Хухою, використовуючи кожну літеру слова «Моховинка», крім и.
Прочитайте свої асоціації. Це допоможе нам систематизувати сказане.
Маленька
Обережна
Хороша
Охайна
Віддана
И
Наполеглива
Культурна
Активна
Отже, автор
зображує не тільки зовнішні риси, а й внутрішні (риси характеру) Хухи, за якими
ми можемо навчитися бути добрими.
IV.
Закріплення вивченого(слайд 14)
Поряд з головним
персонажем - Хухою-Моховинкою - у творі діє ще багато інших
героїв. Назвіть їх
Поясніть слова: «Хухи
не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності». Яке б прислівʼя ти
підібрав до казки?
V.Контроль
вивченого (тести) (у додатку).(слайд 15)
VI. Домашнє
завдання(слайд 16)
Напиши лист
від імені персонажа казки, описавши свої враження, ставлення до інших героїв
казки
Тестове опитування до казки «Хуха –Моховинка»
1. Який
характер мала Хуха?
2. Як Хухи
називають людей?
А «Вищі
створіння»; Б «люди»; В «господарі»; Г «істоти»
3. Чому немає
Хух – болотянок?
А Бо Хухи не
люблять вогкого; Б бо їм не подобається ця назва;
В бо вони так
далеко не селяться; Г бо вони є лише лісові
4. Коли Хухи
змінюють місце проживання?
А Постійно, бо
вони кочують з місця на місце; Б коли вони облюбують інше місце;
В ніколи, бо
вони з роду в рід живуть по одних і тих самих місцях;
Г коли щось
зруйнує їхню домівку.
5. Хто доглядав
за бором, у якому жила Моховинка?
А Лісник;
Б інші
Хухи; В лісоруб;
Г лісовик.
6. Що насправді
побачила Моховинка, прокинувшись одного дня?
А Імлу;
Б густий
туман; В перший сніг;
Г срібну пелену.
7. Як мудрий
і досвідчений Хо-Суковик порадив Моховинці рятувати свою домівку?
А Атакувати
лісоруба зграєю Хух; Б покликати на
допомогу лісника;
В перенести
домівку до іншого дерева; Г звернутися за допомогою до лісових
мешканців.
8. Де Моховинка
знайшла собі нову домівку?
А її запросили
до себе рідні; Б в іншому дереві в лісі; В у
домі лісника; Г у хліві на узліссі.
9. Чим
годувалась Моховинка в новому домі?
А Недоїдками;
Б крихтами хліба; В медом;
Г сіном.
10. Яке нещастя
трапилося одного дня в хліві?
А Коза
заплуталась у сітку; Б господар
забув нагодувати худобу;
В кози втекли
до лісу;
Г
хлів зруйнували.
11. З ким
потоваришувала Моховинка?
А 3 дітьми
господаря;
Б з
дідом-лісорубом;
В з домашніми
комахами;
Г з господарем та його дружиною.
12.Чому
Моховинці довелося повернутись до лісу?
А Дід-лісоруб
поранив її;
Б господар прогнав її;
В рідні дуже
сумували за нею;
Г
тому що скінчилась зима.
Можно ответи
ОтветитьУдалить