суббота, 19 октября 2019 г.

Хто вони - джентльмени долі? Система образів роману Стівенсона «Острів скарбів» (Сільвер та ін.)


Тема: Хто вони - джентльмени долі? Система образів роману Стівенсона «Острів скарбів» (Сільвер та ін.)
Мета: розкрити негативні риси героїв-піратів; вчити розрізняти щирість і лицемірство на прикладах з роману; вдосконалювати навички роботи з текстом; розвивати зв’язне мовлення; виховувати прагнення до самовдосконалення.

Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації до роману, роздатковий матеріал, презентація   .

«Люди, будьте людяними»

Жан-Жак Руссо

Хід уроку
І.Організаційний момент 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 
Слово вчителя.
 - Чи уважно ви читали роман Р.Л.Стівенсона?
- Яку назву він має?
- А що вам приходить на думку при слові «острів»? (безлюдний острів Робінзона Крузо, Великобританія, де знаходиться Шотландія, батьківщина автора роману «Острів скарбів» Р.Л.Стівенсона тощо)
- Про що йде мова в романі? (про морські пригоди Джима Гокінса у пошуках захованих скарбів)
- А чи хотіли б ви самі, діти, відчути себе сміливими мореплавцями і хоча б ненадовго стати учасниками пригод?
«Світ –корабель, розум- вітрило, думка-кермо,»- говорить турецьке прислів’я.
    Як ви розумієте цей вислів?
Отже, за допомогою уяви ми  знову маємо можливість вирушити у подорож. Записи будемо вести у «бортових журналах»- зошитах.


III.   Актуалізація опорних знань
1.     Щоб наша подорож була вдалою, треба перевірити та налагодити прилади.
На « Барометрах настрою» відмітьте, будь ласка , свої почуття.
          Заповнення барометра настрою на картках

На початку уроку
Наприкінці уроку



     Що показують наші прилади ? (оголошення результатів)
Щоб потрапити на судно потрібно пройти випробування.
Перед вами скриня . Скажіть ,будь ласка ,що було у скрині?
«Що було у скрині?»
- На картках записані назви предметів. Треба вибрати тільки потрібні картки
та дописати ті предмети, які були у скрині й яких немає на картках.
Костюм, кружка, пістолети, годинник, мушлі, гроші, золото, карта, ніж, квадрант, ложка, трубка.
Ніж, ложка, трубка — зайві слова.
Тютюн, компаси, плащ — треба додати.

IV.  Опрацювання теми уроку
1.  Слово вчителя.
Нарешті, всі прилади перевірили , можна вирушати у путь!
Звучить звук корабельного гонгу, шум моря.
Назвіть  героїв роману Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів».
(Джим Гокінс, доктор Лівсі, сквайр Трелоні, капітан піратів Біллі Бонс, судовий кок Джон Сільвер, капітан Смолет, Бен Ган та інші).

Домашнім завданням вашим було дати визначення слова «джентльмен».
Тож хто такі джентльмени? (Відповіді учнів )
 Давайте спробуємо розподілити героїв твору на дві команди.
У нас із вами теж дві команди :
І команда «Джентльмени»  і ІІ команда « Джентльмени долі».
Тож І команда називає образи джентльменів твору, а ІІ команда –образи
« джентльменів долі»
Відповіді учнів.
Словникова робота –записи робимо у зошитах
Цитата Сільвера
« Так завжди з джентльменами удачі. Життя в них важке, вони ризикують потрапити на шибеницю, але їдять і п′ють.як бойові півні перед боєм.»
« Джентльмени удачі рідко довіряють один одному , але мене обдурити нелегко.»

Два різних прапори — два різних світи. І дві команди, тому що іноді перемога когось одного є неможливою і треба діяти спільно з однодумцями, уміти прислухатися одне до одного, піклуватися про інших, уміти поступатися своїми амбіціями.
-З якою метою обидві команди вирушають у подорож?

Про що думав Джим Гокінс, покидаючи рідну домівку? Знайдіть цитату у тексті- відповідь команди «Джентльмени»
(« І сам я теж вирушаю в море. У море на шхуні з боцманом, що грає на ріжку, з моряками, що носять кіски й співають моряцьких пісень. У морську подорож до незнаного острова шукати, закопані в землі скарби»)

А  яка мета була подорожі  Сільвера ?- відповіді команди «Джентльмени долі» (Цитата)

Піратів треба засудити чи вони справжні герої й заслуговують на повагу?
 Команди :  «за» або «проти». Аргументують свою точку зору.
Течія «Історична»
  Ми з вами пливемо течією «Історичною». Вона нам допоможе з’ясувати, звідки з’явилося піратство. Учні-історики мали випереджальне завдання: підготувати  повідомлення про походження цього явища.
 1 учень.
    Ніхто не знає, коли з’явилися перші пірати. Мабуть, це сталося тоді, коли у морі почали з’являтися неозброєні судна, що перевозили незліченні багатства. Легка здобич приваблювала піратів, і з часом такий вид заробітку  перетворився на спосіб життя. Перші згадки про морських розбійників у Давній Греції відносяться до VI ст.до н.е.. але цілком можливо, що вони існували і раніше.
2 учень
   Найбільшого розвитку  піратство набуло в Англії під час правління королеви Єлізавети I. Перші експедиції англійських моряків були звичайними проявами законного піратства. Єлізавета I наказувала своїм капітанам перехвачувати як можна більше іспанських кораблів із золотом та забирати їх скарби. Та навіть, коли експедиції прийняли науковий характер, у морях все одно було багато піратів, які нападали та грабували їх.
3 учень
  Команда на кораблі епохи Єлізавети перебувала у плаванні інколи протягом кількох років, між висадками на берег могло пройти декілька місяців. Однією з найбільш серйозних проблем, з якою зіштовхнулись капітани кораблів під час тривалих подорожей, була нудьга та, як наслідок, некерована поведінка команди. За умовами, що запаси прісної води були на кораблі обмежені. Єдиними розповсюдженими напоями були пиво, вино, що призводило до пияцтва не тільки на борту корабля, але і в портах.
Течія « Творча».
Учні –художники покажуть піратський прапор і пояснять , що символізують предмети , зображені на прапорі.
     Відомо, що пірати мали свій прапор. Він був чорного кольору, на ньому зображувався череп та схрещені кістки,   і мав назву «Веселий Роджер». Існує версія виникнення цього словосполучення. Вона полягає у тому, що пірати під час зустрічі з судном спочатку піднімали чорний прапор для попередження, а потім – червоний, що означало «на пощаду не розраховуй». Можливо, назва червоного прапора Joli rouqe потім змінилась на співзвучне англійське Jolli Roqer – веселий Роджер.
-У нашому XXI столітті є пірати?- команда «Джентльмени»
-Чому вони обрали такий спосіб життя? Чи може щось подобатися у піратстві?- команда «Джентльмени долі»

 Робота в зошитах
Картка №1- команда «Джентльмени»
           Які «цеглинки» складають фундамент піратського життя ?
шибениця

самотність

жадібність

мандри

небезпека

зрада

гроші

ром

розваги

вбивство

Картка №2- команда «Джентльмени долі»
Скласти сенкан до слова «пірати»
Пірати. 
Жорстокі, зухвалі.
Вбивають, грабують, ризикують.
Живуть одним днем
Джентельмени долі.

Течія « Літературна»

 «Світ піратів»

1. Робота з текстом (домашнє завдання)

Навести цитати, зробити висновки щодо характеристики героїв.
Кольорограма.  Після характеристики кожного образу учні підбирають колір до образу героя.
1) Біллі Бонс-- команда «Джентльмени». Ілюстрація
«Я пам’ятаю, немовби це було учора, як, важко ступаючи, він доплентався до наших дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний, гладкий чоловік з темним обличчям. Просмолена кіска стирчала над коміром його засмальцьованого синього каптана. Руки у нього були обвітрені, у якихось рубцях, а шабельний шрам на щоці — бруднувато-білого кольору зі свинцевим відтінком».

«Він був не схожий на простого матроса».

«За його словами, він провів своє життя серед заклятих злочинців на морі».

«Ніколи ні з ким не розмовляв, тільки коли був дуже п’яний».

Висновок. Грубий, завжди п’яний колишній пірат був нешанобливим, лаявся, не платив хазяям таверни, принижував інших відвідувачів. Загинув від рук таких, як і він сам, злочинців.

2) Чорний Пес--- команда «Джентльмени долі». Ілюстрація
«Він був блідий, з сірим обличчям. На лівій руці у нього не вистачало двох пальців. Нічого войовничого в ньому не було, хоча на поясі й висів кортик. Я завжди пильно стежив за кожним моряком, і пам’ятаю, що ця людина примусила мене замислитися. На моряка він був не схожий, і все ж я відчув, що він моряк».

«Чорний Пес, незважаючи на свою рану, побіг з такою швидкістю, що через хвилину зник за пагорбом».

Висновок. Пірат Чорний Пес не сміливець (боявся Біллі Бонса), лицемірний, хитрий: щоб вивідати, де знаходиться Біллі, розмовляв з Джимом ласкаво, лагідно, а коли той не послухався, почав лаятися. Після бійки з Біллі Бонсом рятується втечею.

3) П’ю- команда «Джентльмени». Ілюстрація

«Раптом я помітив чоловіка, що повільно брів по дорозі. Очевидно, він був сліпий, тому що дорогу перед собою нащупував ціпком. Зігнутий від старості чи через хворобу, він був загорнутий у старий, обідраний матроський плащ з капюшоном, який робив його ще потворнішим. Ніколи в житті я не бачив такої страшної людини».

«Ніколи я ще не чув такого жорстокого, холодного й огидного голосу. Цей голос налякав мене сильніше, ніж біль».

«П’ю і справді був схожий на скаженого. Останні заперечення розбійників зовсім розлютили його. У приступі несамовитої злоби він підняв свого кийка і, кинувшись наосліп на товаришів, почав їх лупцювати».

Висновок. Колишній пірат, каліка, він пустив за вітром своє багатство, а потім жебракував, вбивав людей. Сміливий, відважний, але закостенілий у своєму гріху чоловік; він злий, жорстокий до Джима, Біллі, навіть до своїх товаришів.
Зачитайте монолог Сільвера про піратство-- команда «Джентельмени долі»
http://krol-sh1.at.ua/svitovaLit/img10.jpg
4) Джон Сільвер

 Характеристика образу Джона Сільвера. Ілюстрація
Чи є серед піратів герої, яким симпатизує автор?
Чим відрізняється Джон Сільвер від морських розбійників? Чому автор  залишає його живим в кінці твору?
Використовуючи цитатний матеріал, охарактеризуйте Сільвера:  


«Ні, цей охайний і добродушний хазяїн трактиру зовсім не був схожий на розбійника»

Вміння удавати когось іншого, лукавити

«Сільвер стрибав на своїй милиці, стукав кулаком по столах з таким щирим обуренням, що навіть суддя і Олд Бейлі або лондонський поліцейський повірили б у його цілковиту невинність»

Акторські здібності

«Сільвер виявився надзвичайно цікавим співрозмовником. Про кожного корабля, якого ми минали, він повідомляв мені безліч відомостей... Він пояснював мені, що відбувається в порту... Я поступово став розуміти, що кращого за Сільвера товариша під час морської подорожі не знайдеш»

Знання морської справи

Лікар Лівсі: «Джон Сільвер мені подобається». Сквайр Трелоні: «Чудовий хлопець»

Уміння справляти враження на інших людей

«Мені 50 років. Повернувшись із цього плавання, я буду жити так, як найсправжнісінькі джентльмени»

Мрія

«Я ходив у море спочатку з Інглендом, потім з Флінтом. А тепер вийшов сам»

Життєвий досвід

«А мене боявся сам Флінт. Боявся мене й пишався мною... Старі пірати Флінта були слухняними, мов вівці»

Суворість

«Незважаючи на те, що йому було прикро, Сільвер стримався і не виявив себе»

Хитрість, витриманість, прагматичність

«Я люблю розумні докази»

Розум, раціоналізм

«Мені до душі цей хлопчисько. Кращого ніж він я не бачив. Він удвічі більше схожий на чоловіка, ніж такі щури, як ви»

Щирість, справедливість, сміливість

«У мене поки що є голова на плечах, і я вирішив перейти на бік сквайра... Я знаю правила гри і розумію, що програв»

Здатність до зради

«Я думав... насамперед про ту надзвичайну гру, яку вів Сільвер, однією рукою утримуючи ватагу розбійників, а іншою хапаючись за будь-який засіб, щоб урятувати своє нікчемне життя»

Хитрість, зрадливість, розум

«Сільвер, підстрибуючи, шкандибав на своїй милиці. Ніздрі його роздувались. Він лаявся, мов скажений, коли мухи сідали на його розпашіле, спітніле обличчя. Він несамовито смикав за мотузку, поглядаючи на мене зі смертельною ненавистю. Він більше не намагався приховати свої думки»

Ненависть, лицемірство

«Сільвер знову став таким самим ласкавим, ввічливим, запобігливим поваром, яким був під час нашого плавання»

Пристосовництво

 Висновок.  Джон Сільвер — неоднозначна особистість. У його характері переплелися позитивні й негативні риси. Від природи щедро наділений розумом, кмітливістю, акторськими здібностями, він міг би багато досягти у житті. Але хибний крок, зроблений в юності, призвів його до піратства як способу життя і перекреслив усі можливості, які мала ця смілива, розумна людина.

 Чи є в піратів шанс змінитися? Яку думку стверджує Стівенсон у романі?
Яку роль  у її розкритті  відіграє  образ Бена  Ганна? –відповіді дають дві команди.
Порівняти образи Робінзона та Бена Гана

V. Підсумки уроку                

 Чому команда капітана Смолетта , яка була набагато меншою, ніж команда Сільвера, змогла перемогти? ( у них були дисципліна та порядок, вони підтримували один одного, поважали )
Як закінчується життя піратів?
Учитель. Мабуть, такий підсумок життя піратів промовляє сам про себе. Можливо, якби у юності ці люди могли передбачити, на що перетвориться їхнє життя, вони б зробили інший вибір. Недарма просвітитель Жан-Жак Руссо «Люди, будьте людяними»
Літературний диктант
І команда
1. Заїзд, яким володіли батьки Джіма, називався… («Адмірал Бенбов»)
2. Улюблений напій піратів. (Ром)
3. Пірат, чиї скарби були ретельно заховані. (Флінт)
4. Місто, звідки відплили шукачі скарбів. (Брістоль)
5. Звання Джима на кораблі. (Юнга)
6. Прізвище Довгого Джона. (Сілвер)
7. Як себе називали пірати? (Джентльмени фортуни)
8. Фрукт, який врятував життя Джимові та його друзям. (Яблуко)
9. Який період часу пробув на острові Бен Ґан? (3 роки)
10. Капітан «Еспаньйоли». (Смоллет)
11. Що було написано на чорному знакові, врученому піратами Сілверу? («Скинуто»)
12. Що доктор Лівсі, Джим та їхні друзі зробили із повсталими піратами? (Залишили на острові)

ІІ команда
1. Прізвище головного героя роману. (Гокінс)
2. Улюблене слово папуги Сільвера. (Піастри)
3. Як називалася гора в центрі острова зі скарбами? (Підзорна Труба)
4. Яка фізична вада була у Сільвера? (Відсутня одна нога)
5. Назва шхуни, на якій пливли шукачі скарбів. («Еспаньйола»)
6. Де Біллі Бонс тримав карту Острова Скарбів? (У скрині)
7. Прізвисько Джона Сільвера у піратів. (Тулуб)
8. Чого боявся Джим, будучи у полоні в піратів? (Тортур)
9. Хто викопав скарби Флінта? (Бен Ґан)
10. Що сталося із Сільвером у фіналі твору? (Втік)
11. За скільки часу Бен Ґан встиг розтринькати свою долю скарбів? ( за  4 дні)
12. Хто веде розповідь у романі? (Джим Гокінс)

Отже, що показують наші прибори тепер ? (оголошення результатів)

VІ.  Домашнє завдання

Скласти кросворд « Світ піратів»


Комментариев нет:

Отправить комментарий