Тема уроку. Соціально –
побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського. Наталка як уособлення
кращих рис української дівчини, що відстоює людську гідність, бореться за своє
щастя.
Мета уроку : вдосконалити вміння характеризувати героїв драматичного твору, визначати спільні та відмінні
риси характеру; через образ головної
героїні визначити типові риси українських жінок;
розвивати вміння
відстоювати людську гідність, власні принципи, щастя;
грамотно висловлювати
свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення;
виховувати почуття
гордості за національну культуру;
прищеплювати любов до
театру, інтерес до наслідків особистої праці, формувати культурологічну,
комунікативну, соціальну, інформаційну компетентності.
Обладнання:
презентація, ілюстрації до змісту твору, записи пісень, картина пам’ятника
митцю в Полтаві, підручник з української
літератури для 9 класу, текст твору,
дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
Тип
уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Хід уроку
Епіграф до
уроку:
Щастя дістається тим,
Хто за нього бореться.
П. Бомарше
І.Організаційний етап.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.
«Кольоровий щоденник»
-
Символом нашого уроку є серце. Прошу обрати
серце того кольору, який
відповідає вашому настрою.
Для Для довідки:
(Слайд № 2)
Колір серця
|
Настрій
|
Помаранчевий
|
Радісний
|
Зелений
|
Спокійний
|
Фіолетовий
|
Тривожний
|
Червоний
|
Захоплення
|
Жовтий
|
Приємний
|
Синій
|
Сумний
|
Отож, усміхніться один
одному, побажайте гарного настрою. Нехай на нашому уроці панує атмосфера
доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні
знання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Звучить
пісня «Віють вітри, віють буйні». Йде
відеоролик.
Вчитель :
-
Неповторна
мелодія української пісні, чарівні краєвиди Полтавщини, звивисті зелені береги
Ворскли, затишна садиба, що загубилася у вишняках і мальвах, запрошують нас до
місця, де народилася п’єса І.П. Котляревського «Наталка Полтавка».
- До якого жанру належить твір
«Наталка Полтавка»? (соціально-побутова драма)
ІІІ.
Актуалізація набутих знань.
Для того, щоб частково перевірити домашнє
завдання ми попрацюємо з тестом. Кожен отримує завдання .На роботу вам відводиться 3 хв. Головне правило у нас сьогодні - чітко-лаконічно-раціонально. Робота на уроці
оцінюється у декілька етапів. Укожного з
вас є картка самооцінки, де ви фіксуєте
свої результати. Тож вперед. Бажаю успіху…
Тест оцінюється у 6 балів.
1.
За визначенням самого автора
п’єса «Наталка Полтавка» є…
А ) Бурлескно-травестійною поема
Б ) Соціально-побутовою оперою
В) Сатиричною комедією
Г) Малоросійською оперою
Д)
Драматичною поемою
2. Оберіть правильний варіант послідовності
подій у творі І.Котляревського «Наталка Полтавка»:
А) Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» –
Возний освідчується Наталці – Повертається Петро – Наталка відмовляє
Возному
Б) Возний освідчується Наталці – Наталка відмовляє
Возному – Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» –
Повертається Петро
В) Возний
освідчується Наталці – Повертається Петро – Возний просить Виборного допомогти
йому в «сердечнім ділі» – Наталка відмовляє Возному
Г) Повертається
Петро – Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» – Возний
освідчується Наталці – Наталка відмовляє Возному
3. Який твір Г. Сковороди використовується у п’єсі І.Котляревського
«Наталка Полтавка»?
А) «Бджола та Шершень»
Б)«Алфавіт, чи Буквар світу»
В) «Всякому місту звичай і
права»
Г) «De libertate»
Д) «Ой під вишнею, під черешнею»
4. П’єса «Наталка Полтавка» починається піснею…
А) «Всякому місту звичай і права»
Б)«Ой під вишнею, під черешнею»
В)«Дід рудий, баба руда»
Г)«Сонце низенько, вечір близенько»
Д)«Віють вітри, віють буйні»
5. Який з сюжетних шаблонів у художній літературі використав І.
Котляревський у «Наталці Полтавці»?
А) Образ дороги
Б)Любовний трикутник
В)Зворотній порядок розгортання
сюжету
Г)Відкритий фінал
Д)Ліричні відступи
6. Чим Горпина Терпелиха дорікає дочці Наталці?
А) Ледача і не
веде господарство
Б) Відмовляє усім женихам
В) Зрадила Петра
Г) Пообіцяла вийти заміж за Возного
Д )Пообіцяла вийти заміж за
Виборного
Вчитель. Кожен з вас
отримав певні бали, внесіть їх ,будь ласка , до своєї карти.
ІV.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Метод «Незакінчене речення»
Мету ж
нашого уроку, я думаю, ви можете спроектувати самостійно, давши відповіді на
запитання.
-
* Сьогодні піде
мова про… (Наталку, Петра, Миколу)
-
* Я вважаю, що на
уроці ми навчимося… (аналізувати риси української дівчини Наталки Полтавки,
будемо порівнювати їх з сучасними українськими дівчатами, а ще з рисами інших персонажів).
-
*Будемо
розвивати… (вміння зв’язно та грамотно висловлювати свої думки, характеризувати
персонаж, наводити приклади та підтверджувати їх цитатами з тексту.
-
* А як ви
вважаєте, які риси характеру виховує така п’єса як «Наталка Полтавка» ? (кращі
риси характеру людини: працьовитість, доброту, щирість, милосердя, уміння
любити, шанобливе ставлення до батьків).
-
Учитель. Створений талантом Котляревського образ дівчини з Полтави
став ідеалом української жінки. Ось уже два століття Наталка «не старіє», а
живе й полонить серця мільйонів людей. Але чому? Спробуємо це з’ясувати.
Епіграфом до уроку є слова знаменитого французького драматурга
і публіциста П’єра Бомарше.
Прочитайте
їх(зачитуються слова). Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Відповідь аргументуйте.
(Як каже народне прислів’я:«Під лежачий камінь
вода не тече». За своє щастя треба боротися.)
V. Засвоєння нових знань.
Отже, хто є центральним образом твору? Так, Наталка
Виходить Наталка і співає пісню « Ой я дівчина
Полтавка»
То хто ж така Наталка?
Головна героїня однойменної п’єси, дочка Горпини Терпилихи, бідна
дівчина, яка кохає Петра, 4 роки вірно жде його із заробітків. Вона не
кріпачка, вільна, живе з матір’ю, шиттям заробляє собі і матері на життя.
Що свідчить про розум дівчини?
Уже під час першої зустрічі з возним бачимо, що Наталка розумна,
пряма, чесна, відверта. Вона вміло і вправно відхиляє всі «поползновенія»
возного, його замахи на її волю. Вона дає зрозуміти возному, що залицяння пана
зовсім не роблять честі бідній дівчині. І робить це з почуттям власної
гідності, моральної вищості над возним. Вона не шукає матерiального достатку,
навпаки, радіє, що тепер стала рівнею бідному Петрові. На її думку, в
заможного чоловіка бiдна жiнка "буде гiрше наймички, буде
кріпачкою".
Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для
подружнього життя?
Розумна, вільнолюбна, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде дивитися з презирством, обходитися з неповагою, перетворить її на наймичку, кріпачку. Одруження з возним для Наталки – поневолення, а одруження з Петром – вільність.
Розумна, вільнолюбна, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде дивитися з презирством, обходитися з неповагою, перетворить її на наймичку, кріпачку. Одруження з возним для Наталки – поневолення, а одруження з Петром – вільність.
Щоб краще дослідити образ Наталки попрацюємо групами
Отже, кожна група отримує QR-коди
На роботу відводиться 5 хвилин
Робота в групах з QR-кодами
Оцінюється у 4 бали
І- ша група – Біографи
Дослідити основні віхи життя Наталки Полтавки, використовуючи цитати.
Скласти життєвий пазл героїні (схематично).
ІІ-група -Дослідники
Дослідити образ Наталки Полтавки за допомогою інших образів твору.
Представити сторісек образу Наталки
ІІІ-група –Мистецтвознавці
Охарактеризувати образ Наталки Полтавки за допомогою пісень.
Скласти сенкан до образу
ІV-група -Мовознавці
Дослідити
мову Наталки Полтавки (фразеологізми , прислів’я та приказки)
Скласти
асоціативний кущ до образу
Кожна група демонструє свої напрацювання
Учитель.
Несподівано з'являється виборний. Він приязно ставиться до Наталки і
поважає її за чесність, тому його дуже зацікавила розмова возного з дівчиною.
поважає її за чесність, тому його дуже зацікавила розмова возного з дівчиною.
- Виборний вирішує посприяти возному у сватанні до Наталки, а,
згорьована нестатками, стара Терпелиха тільки про те і мріє, щоб вигідно видати
дочку заміж.
1. Які риси характеру дівчини проявилися у розмові з матір’ю?
2. Як ви оцінюєте її вчинок?
3. А як би ви зробили? Чи є серед вас такі, хто б вчинив так, як
Наталка?
Одиниці. Але це теж приємно. Пам’ятайте: народна мудрість вчить: «Шануй батька іматір гарненько, буде тобі скрізь добренько».
Героїня весь час вагається між дочірнім обов’язком і пориваннями
серця. Її душевна стійкість зазнає випробувань: «Я давно вже поклялась і тепер
клянусь, що, окрім Петра, ні з ким не буду». І тут же за
наполяганнями матері і з жалості до неї погоджується вийти «за першого жениха»,
їй «угодного». Розмова з матір’ю переконує, що Наталка здатна до
глибокої критичної оцiнки людей, а власнi вчинки доводять, що її слова не якась
відсторонена вiд життя теорiя - Наталка i дiє так, як мислить: помiрковано, але
рiшуче.
Учитель
А чи бореться дівчина за своє щастя
? І яким воно є для неї ? Знову звертаємо увагу на епіграф.
Проблемне завдання
-Чи можна те, що Наталка подала рушники возному ,
вважати зрадою по відношенню до Петра?
Як же змінюється поведінка Наталки, коли вона дізнається , що її Петро
повернувся?
Що свідчить про чесність та порядність Наталки?
Які риси характеру допомагають їй у боротьбі за своє щастя ?
Чому в боротьбі проти звичаїв свого
середовища Полтавка виявилася переможницею?
Вчитель. Тож
давайте з вами спробуємо згадати ще образи українських дівчат із художніх
творів, які ми вивчали.
Учні. Маруся Богуславка, Ярославна ,
Мирослава, Соломія
Вчитель. Жіноча доля, чи є в світі щось більш прекрасніше і
водночас трагічне? Саме доля жінки так часто приваблює митців , бо вона є
невичерпним джерелом натхнення. До образу української жінки зверталися
неодноразово і Шевченко, і Франко, і Леся Українка й інші митці слова. З
давнини виринає образ Ярославни,що чекає повернення Ігоря, знедоленої Катерини,
чарівної Мавки. Так і Іван Петрович Котляревський, почувши від селянина Мефодія
Семижона сумну історію про його небогу,створив прекрасний жіночий образ. Але в
кожного образ української жінки свій. Проте
є щось таке, що об’єднує їх.
Що ж спільного у них?
То ж знову ділимося на групи : група хлопців та група
дівчат.
Отримують QR-коди
Оцінюється в 2 бал
Завдання для хлопців- записати риси характеру,
притаманні Наталці , яких не вистачає
сучасним дівчатам?
Завдання для дівчат
-Дівчата, чи могли б ви
заради спокою матері погодитися на одруження з нелюбом?
Риси
характеру сучасної дівчини
Робота в зошитах
Скласти таблицю
Характерні риси Наталки Риси
характеру сучасної дівчини
Слово вчителя
Образ Наталки- гімн великому коханню, і цей образ буде приваблювати ще не
одне покоління. Мені б хотілося побажати
вам наслідувати це велике і чисте почуття.
VІ.
Підсумок уроку.
3. Метод «Незакінчене речення»
*На сьогоднішньому уроці я…( навчилась аналізувати риси української
дівчини Наталки Полтавки, порівнювати їх
з сучасними українськими дівчатами, а ще з рисами інших персонажів;
характеризувати образи Петра і Миколи, порівнювати їх.)
*Мені сподобалося…(аналізувати
образ Наталки Полтавки,Петра, Миколи; складати «Асоціативне гроно» тощо)
*Я хотіла б (хотів би)…(бути такою щирою, рішучою, сміливою як Наталка Полтавка; а я таким
вірним, хорошим хлопцем як Петро; а я хочу ніколи не падати духом, бути таким
веселим як Микола).
*У героїв п’єси я вчуся…(волелюбності, рішучості,щирості, мужності, чесності, безкорисливості,
розуму, порядності, наполегливості.)
Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його
по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви ? Тож повернемося до епіграфу
уроку . П.Бомарше писав:
« Щастя дістається тим,хто за нього бореться»
- Символом нашого уроку є серце.
Прошу обрати серце
того кольору, який відповідає вашому настрою і свої думки про
щастя занотувати
Стікери на дошку…
VІІ. Домашнє завдання
Учитель. Створений талантом Котляревського образ дівчини
з Полтави став ідеалом української жінки. Ось уже два століття Наталка «не
старіє», а живе й полонить серця мільйонів людей. Але чому?
VІІ. Домашнім завданням вашим і буде написати
есе « Наталка – ідеал сучасної дівчини?»
Всім привіт, сьогодні продуктивний день. Працюю над своїми проектами, які потрібно виконати протягом наступного тижня, а також розробляю нову стратегію для досягнення своїх бізнес-цілей. Я говорю про містера Педро, посадовця з позик, який допоміг схвалити мою позику для відкриття мого бізнесу за ставкою 3%, тож я дуже сподіваюся, що в найближчі тижні я зможу відновитися і не дозволити нічому мене тримати. вниз. Я ненавиджу, що кожен день відбувається по-різному, і я просто ненавиджу те, що я відчуваю. Я готовий бути тією людиною, якою я був понад рік тому, яка на шляху і знає, що важливо, міцного здоров’я та йти до своїх цілей. Я просто вірю, що повернуся на правильний шлях, а також з нетерпінням чекаю багатьох змін у моєму житті протягом наступних кількох тижнів. Тримайте мене в своїх думках, вся позитивна енергія дійсно потрібна.
ОтветитьУдалитьдля бізнес-кредиту.особистої позики, автокредиту, житлового кредиту та іншої фінансової допомоги.
Щоб отримати позику, зв’яжіться з паном Педро на pedroloanss@gmail.com.