воскресенье, 19 января 2020 г.


Тема уроку : Піднесено-героїчний образ Тараса Бульби

Мета:  проаналізувати образ Тараса Бульби, розкрити неоднозначність і типовість характеру героя; розвивати навички усного мовлення, словесного малювання; навчати учнів висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в повісті, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту; виховувати творчу особистість з креативним мисленням.
Вид уроку: урок-діалог
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної  діяльності
1. Слово вчителя.

          Для росіян він – Николай Васильевич, для українців – Микола Васильович, римські друзі його називали – «синьйор Ніколо», а для людства він просто Гоголь…
«Микола Гоголь – це козацький Вальтер Скотт, не тільки слов’янський геній, а й письменник усіх  народів на планеті».
                      (Відгук сучасників М.Гоголя)
Є в історії українського народу могутній і прекрасний період: це - запорозьке козацтво. Про нього написано чимало цікавих творів, і один з найкращих - повість М. В. Гоголя "Тарас Бульба", над якою письменник працював майже десять років. Це були кращі люди свого часу і вірні сини України, міцні духом, багаті розумом і глибоким патріотичним почуттям.
Запорозька Січ... Це не тільки місце. Це втілення мрії українського народу про вільне життя, про бойові подвиги. Це царство волі й рівності. Це вільна республіка, у якій живуть люди широкого розмаху душі, абсолютно вільні й рівні. Тут виховуються вільні, мужні характери, для яких немає нічого вищого за інтереси народу, за волю й незалежність Вітчизни.
«За стрімкими дніпровськими порогами у Запорозькій Січі вирувало легендарне козацьке життя.
Козаки — то волелюбні лицарі українського народу, захисники рідної землі. Свята правда, непорушна дружба і відвага керували ними. Душа цих відважних лицарів боліла за неньку-Україну, поневолений народ, і вони захищали рідну землю і свою віру, героїчно й майстерно б'ючись як на суходолі, так і на морі.
-Яку роль відігравали козаки для всієї Європи?
“Ніхто на всьому світі не відчував так глибоко свободи, рівності й братерства, як козаки.” Ці слова належать відомому російському художнику                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             І.Рєпіну, автору картини “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”, над якою він працював більше 12 років (з 1878 по 1891р.)  Що ви бачите на цій картині? Що вам про неї відомо?
Запитання вчителя.
- Хто з персонажів картини нагадує вам героїв повісті Гоголя?
(Запорожці Рєпіна дуже схожі на епічно величних, романтично яскравих героїв повісті. Художнику, як і письменникові, Запорозька Січ уявлялася вільною козачою республікою, що породжувала людей достойних, сповнених лицарським духом).
-Якою зображена Січ у 1 розділі повісті?
-Як про Січ говорять гості Тараса Бульби на початку повісті?
(Нема кращої науки для юнака, як Запорозька Січ.)
-Чому Тарас так поспішає відправити своїх синів на Січ?
(Тому, що він вважає, що тільки на Січі з них вийдуть справжні козаки. Це суто чоловіче заняття.)
Про кого ці слова ?
« Йому було не по душі козацьке життя-справжнього діла він хотів. Він усе придумував як би підняти Січ на відважне діло, де можна було б розгулятися як слід лицареві»
« Все давало йому перевагу над іншими : і похилий вік, і досвідченість, і вміння керувати своїм військом , і найсильніша за всіх ненависть до ворога».
Тому тема нашого уроку :Піднесено-героїчний образ Тараса Бульби
Мета:  проаналізувати образ Тараса Бульби, розкрити неоднозначність і типовість характеру героя; розвивати навички усного мовлення, словесного малювання; навчати учнів висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в повісті, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту; виховувати творчу особистість з креативним мисленням.
Запис у зошити
ІІІ .Оголошення теми, мети уроку.
Слово вчителя
Літературознавці говорять , що головний герой постає перед нами в двох іпостасях- з одного боку -це  герой, котрий залишив по собі слід в Україні і  його імя Гоголь ставить поряд з поняттями «нація», «народ»; а з іншого боку - це злочинець , який забирав життя людей і навіть не пошкодував власного сина.
То ж ми сьогодні з вами спробуємо дослідити :  Хто він-Тарас Бульба ? Безсердечний вбивця чи народний герой?
Вдома ви мали знайти лексичне значення імені Тарас? ( з грец.бентежу, турбую, бунтівник).
Чи випадково Гоголь дає герою це ім'я ?
Усне словесне малювання.
 Опишіть, яким у вашій уяві постає Т.Бульба?
Як відомо М.Гоголь не дає окремого портрета Тараса Бульби. Використовуючи текст повісті , спробуйте створити цей портрет. Зачитайте його.
Коди
Робота в групах за змістом твору
1-ша група
Опрацювати розділ І. Зачитати цитати.
2-га група
Опрацювати розділ VІІІ. Зачитати цитати.
3-тя група
Опрацювати розділ  Х. Зачитати цитати.
Учитель
Для розкриття характеру важливим є не тільки опис зовнішності героя, його манера говорити , жести , мова, а й все , що його оточує. Спробуємо заглянути в дім Тараса. Зачитайте опис його помешкання.Як цей опис характеризує героя?
 Ви бачили героя вдома, а яким він постає на Січі?

РОБОТА В ГРУПАХ
 Уважно слухайте захист кожної групи і визначте  по 2 основні риси характеру Тараса, як батька , козака, чоловіка.
1 група Ставлення Тараса до синів  (колаж)
-- Як Тарас переживав новину про зраду Андрія?
 1) Він похилив свою сиву голову. Сором і біль пронизували його душу. Та все не хотів вірити, «щоб могло статися таке ганебне діло і щоб рідний син його продав віру й душу».
2) Один із законів козацького товариства говорить про неприпустимість зради своєму бойовому товариству і державі. Тому приголомшений був Тарас, коли побачив, як його рідний син Андрій убиває козаків-запорожців.
-- Як же чинить Тарас?
Він вбиває власного сина.  Без коливань він здійснює свій вирок: «Я тебе породив, я тебе і вб'ю!». Ці слова Тараса пройняті свідомістю найбільшої правди тієї справи, в ім'я якої він стратив сина.
-- Як ви вважаєте, в даному випадку Тарас виступає як взірець українсь-кого козацтва чи Тарас Бульба – це вбивця власного сина?

– Що схвилювало Тараса, коли він опритомнів після поранення? Яка думка турбувала його?

- Як Тарас помстився за Остапа ? І чи була то лише особиста помста ?

– Що відчував Тарас під час вбивства Андрія?
Яким батьком він був?
2 група Ставлення Тараса до дружини (колаж)

- Що відомо про Тараса - нареченого?

- Як часто з’являвся герой вдома?

- Як живеться дружині Тараса у родині?


3 група  Ставлення Тараса до Батьківщини (колаж)

- У чому Тарас Бульба вбачає сенс свого життя?

- Що для героя та інших козаків є найціннішим?
- Як розкривається козацька сила Тараса Бульби? талант полководця? –
Тарас Бульба проводив своє життя в Січі, тому що любив війни і кровопролиття чи через любов до Батьківщини і народу?
Слово вчителя
Результат роботи в групах
Кожна група підводить підсумки
Тарас
Глава сім'ї                                 Батько                    Козак

Категоричний                        гордий синами                     залізна воля, мужність

Зверхній у ставленні            суддя                                      винахідливість
до дружини                           кат                                         сила , кмітливість
Слово вчителя
То що ж у пріоритеті у героя: дружина, дім чи Батьківщина
 Якому літературному герою притаманна така безмежна любов до Батьківщини
         Слово вчителя
Зачитайте промову про товариствоТараса Бульби
- З якою метою виголошує її Тарас?
Як промова пов’язана з подальшими подіями та героїчною смертю запорожців?
Про що він думав в останні хвилини?
Чому «спалахнули радістю очі» Тараса перед смертю?
За що помирає Тарас?
Схарактеризуйте його як козацького ватажка
ІV. Підсумок уроку.
То хто він-Тарас Бульба ? Безсердечний вбивця чи народний герой?
V. Домашнє завдання
Підготувати цитатний матеріал до образів Остапа та Андрія.
Створити малюнки до тексту (за бажанням).


ДОДАТОК 1

ТАРАС БУЛЬБА

ГОЛОВА СІМ'Ї
БАТЬКО
КОЗАК
Позитивні риси характеру
Негативні риси характеру
Позитивні риси характеру
Негативні риси характеру
Позитивні риси характеру
Негативні риси характеру





























































































понедельник, 18 ноября 2019 г.


Тема уроку.  Соціально – побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського. Наталка як уособлення кращих рис української дівчини, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя.

Мета уроку : вдосконалити вміння характеризувати героїв драматичного твору, визначати спільні та відмінні риси характеру; через образ головної героїні визначити типові риси українських жінок;
розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи, щастя;
грамотно висловлювати свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення;
виховувати почуття гордості за національну культуру;
прищеплювати любов до театру, інтерес до наслідків особистої праці, формувати культурологічну, комунікативну, соціальну, інформаційну компетентності.
Обладнання: презентація, ілюстрації до змісту твору, записи пісень, картина пам’ятника митцю в Полтаві, підручник  з української літератури для 9 класу, текст твору,  дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Хід уроку


Епіграф до уроку:
                                                                                                                                Щастя дістається тим,
                                                                                            Хто за нього бореться.
                                                                                                     П. Бомарше


І.Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності


1. «Кольоровий щоденник»
          -  Символом нашого уроку є серце. Прошу   обрати  серце  того  кольору, який  відповідає вашому настрою.
Для Для довідки:
(Слайд № 2)
Колір серця
Настрій
Помаранчевий
Радісний
Зелений
Спокійний
Фіолетовий
Тривожний
Червоний
Захоплення
Жовтий
Приємний
Синій
Сумний
Отож, усміхніться один одному, побажайте гарного настрою. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні знання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Звучить пісня «Віють вітри, віють буйні». Йде відеоролик.
Вчитель :
-         Неповторна мелодія української пісні, чарівні краєвиди Полтавщини, звивисті зелені береги Ворскли, затишна садиба, що загубилася у вишняках і мальвах, запрошують нас до місця, де народилася п’єса І.П. Котляревського «Наталка Полтавка».
- До якого жанру належить твір «Наталка Полтавка»? (соціально-побутова драма)

ІІІ. Актуалізація набутих знань.

Для того, щоб частково перевірити домашнє завдання ми попрацюємо з тестом.  Кожен отримує завдання .На роботу вам відводиться 3 хв. Головне правило у нас сьогодні - чітко-лаконічно-раціонально. Робота на уроці оцінюється у декілька етапів.  Укожного з вас є картка самооцінки, де  ви фіксуєте свої результати. Тож вперед. Бажаю успіху…

Тест оцінюється у 6 балів.
1.     За визначенням самого автора п’єса «Наталка Полтавка» є…
                        А ) Бурлескно-травестійною поема
                        Б ) Соціально-побутовою оперою
                        В) Сатиричною комедією
                        Г) Малоросійською оперою
                       Д) Драматичною поемою

2. Оберіть правильний варіант послідовності подій у творі І.Котляревського «Наталка Полтавка»:
 А) Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» – Возний освідчується  Наталці – Повертається Петро – Наталка відмовляє Возному
Б)  Возний освідчується Наталці – Наталка відмовляє Возному – Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» – Повертається Петро 
В)  Возний освідчується Наталці – Повертається Петро – Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» – Наталка відмовляє Возному
Г)  Повертається Петро – Возний просить Виборного допомогти йому в «сердечнім ділі» – Возний освідчується Наталці – Наталка відмовляє Возному

3. Який твір Г. Сковороди використовується у п’єсі І.Котляревського «Наталка Полтавка»?
А) «Бджола та Шершень»
 Б)«Алфавіт, чи Буквар світу»
 В) «Всякому місту звичай і права» 
 Г) «De libertate»
 Д) «Ой під вишнею, під черешнею»

4. П’єса «Наталка Полтавка» починається піснею…
А) «Всякому місту звичай і права»
 Б)«Ой під вишнею, під черешнею»
 В)«Дід рудий, баба руда»
 Г)«Сонце низенько, вечір близенько»
 Д)«Віють вітри, віють буйні»

5. Який з сюжетних шаблонів у художній літературі використав І. Котляревський у «Наталці Полтавці»?
А) Образ дороги
 Б)Любовний трикутник
 В)Зворотній порядок розгортання сюжету
 Г)Відкритий фінал
 Д)Ліричні відступи

6. Чим Горпина Терпелиха дорікає дочці Наталці?
А)  Ледача і не веде господарство
 Б) Відмовляє усім женихам 
В) Зрадила Петра
 Г) Пообіцяла вийти заміж за Возного
 Д )Пообіцяла вийти заміж за Виборного
Вчитель. Кожен з вас отримав певні бали, внесіть їх ,будь ласка , до своєї карти.
ІV. ОГОЛОШЕННЯ  ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Метод «Незакінчене речення»
Мету ж нашого уроку, я думаю, ви можете спроектувати самостійно, давши відповіді на запитання.
-         * Сьогодні піде мова про… (Наталку, Петра, Миколу)
-         * Я вважаю, що на уроці ми навчимося… (аналізувати риси української дівчини Наталки Полтавки, будемо порівнювати їх з сучасними українськими дівчатами, а ще з рисами інших персонажів).
-         *Будемо розвивати… (вміння зв’язно та грамотно висловлювати свої думки, характеризувати персонаж, наводити приклади та підтверджувати їх цитатами з тексту.
-         * А як ви вважаєте, які риси характеру виховує така п’єса як «Наталка Полтавка» ? (кращі риси характеру людини: працьовитість, доброту, щирість, милосердя, уміння любити, шанобливе ставлення до батьків).
-             Учитель. Створений талантом Котляревського образ дівчини з Полтави став ідеалом української жінки. Ось уже два століття Наталка «не старіє», а живе й полонить серця мільйонів людей. Але чому? Спробуємо це зясувати.
Епіграфом до уроку є слова знаменитого французького драматурга і публіциста П’єра Бомарше.
Прочитайте їх(зачитуються слова). Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Відповідь аргументуйте.
 (Як каже народне прислів’я:«Під лежачий камінь вода не тече». За своє щастя треба боротися.)
V.  Засвоєння нових знань.
Отже, хто є центральним  образом твору? Так, Наталка
 Виходить Наталка і співає пісню « Ой я дівчина Полтавка»
То  хто ж  така Наталка? 
Головна героїня однойменної п’єси, дочка  Горпини Терпилихи, бідна дівчина, яка кохає Петра, 4 роки вірно жде його із заробітків. Вона не кріпачка, вільна, живе з матір’ю, шиттям заробляє собі і матері на життя.
Що свідчить про розум дівчини?
Уже під час першої зустрічі з возним бачимо,  що Наталка розумна, пряма, чесна,  відверта. Вона вміло і вправно відхиляє всі «поползновенія» возного, його замахи на її волю. Вона дає зрозуміти возному, що залицяння пана зовсім не роблять честі бідній дівчині. І робить це з почуттям власної гідності, моральної вищості над возним. Вона не шукає матерiального достатку, навпаки, радіє, що тепер стала рівнею бідному Петрові. На її думку,  в заможного чоловіка бiдна жiнка "буде гiрше наймички, буде кріпачкою".    
Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя? 
         Розумна, вільнолюбна, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде дивитися з презирством, обходитися з неповагою, перетворить її на наймичку, кріпачку. Одруження з возним для Наталки – поневолення, а одруження з Петром – вільність. 

Щоб краще дослідити образ Наталки попрацюємо групами
Отже, кожна група отримує QR-коди
На роботу відводиться  5 хвилин
 Робота в групах з  QR-кодами
Оцінюється у 4 бали
І-  ша група – Біографи
Дослідити основні віхи життя Наталки Полтавки, використовуючи цитати.
Скласти життєвий пазл героїні (схематично).
ІІ-група -Дослідники
Дослідити образ Наталки Полтавки за допомогою інших образів твору.
Представити сторісек образу Наталки

ІІІ-група –Мистецтвознавці
Охарактеризувати образ Наталки Полтавки за допомогою пісень.
Скласти сенкан до образу

ІV-група -Мовознавці
Дослідити мову Наталки Полтавки (фразеологізми , прислів’я та приказки)
Скласти асоціативний кущ до образу
Кожна група демонструє свої напрацювання
Учитель.
Несподівано з'являється виборний. Він приязно ставиться до Наталки і
поважає її за чесність, тому його дуже зацікавила розмова возного з дівчиною.
- Виборний вирішує посприяти возному у сватанні до Наталки, а, згорьована нестатками, стара Терпелиха тільки про те і мріє, щоб вигідно видати дочку заміж. 
1.     Які риси характеру дівчини проявилися у розмові з матірю?
2.     Як ви оцінюєте її вчинок?
3.     А як би ви зробили? Чи є серед вас такі, хто б вчинив так, як 
Наталка?
Одиниці. Але це теж приємно. Памятайте: народна мудрість вчить: «Шануй батька іматір гарненько, буде тобі скрізь добренько».
 Героїня весь час вагається між дочірнім обов’язком і пориваннями серця. Її душевна стійкість зазнає випробувань: «Я давно вже поклялась і тепер клянусь, що,  окрім  Петра, ні з ким не буду». І тут же за наполяганнями матері і з жалості до неї погоджується вийти «за першого жениха», їй «угодного».  Розмова з матір’ю  переконує, що Наталка здатна до глибокої критичної оцiнки людей, а власнi вчинки доводять, що її слова не якась відсторонена вiд життя теорiя - Наталка i дiє так, як мислить: помiрковано, але рiшуче.
Учитель
А чи бореться дівчина за своє щастя ? І яким воно є для неї ? Знову звертаємо увагу на епіграф.
Проблемне завдання
-Чи  можна те, що Наталка подала рушники возному , вважати зрадою по відношенню до Петра?
Як же змінюється поведінка Наталки, коли вона дізнається , що її Петро повернувся?
Що свідчить про чесність та порядність Наталки?
Які риси характеру допомагають їй у боротьбі за своє щастя ?
Чому в боротьбі проти  звичаїв свого середовища Полтавка виявилася переможницею?
Вчитель. Тож давайте з вами спробуємо згадати ще образи українських дівчат із художніх творів, які ми вивчали.
Учні. Маруся Богуславка, Ярославна , Мирослава,  Соломія
Вчитель.  Жіноча доля, чи є в світі щось більш прекрасніше і водночас трагічне? Саме доля жінки так часто приваблює митців , бо вона є невичерпним джерелом натхнення. До образу української жінки зверталися неодноразово і Шевченко, і Франко, і Леся Українка й інші митці слова. З давнини виринає образ Ярославни,що чекає повернення Ігоря, знедоленої Катерини, чарівної Мавки. Так і Іван Петрович Котляревський, почувши від селянина Мефодія Семижона сумну історію про його небогу,створив прекрасний жіночий образ. Але в кожного образ української жінки свій. Проте є щось таке, що об’єднує їх.
Що ж спільного у них?
То ж знову ділимося на групи : група хлопців та група дівчат.
Отримують QR-коди
Оцінюється в 2 бал
Завдання для хлопців- записати риси характеру, притаманні  Наталці , яких не вистачає сучасним дівчатам?
Завдання для дівчат
-Дівчата, чи могли б ви заради спокою матері погодитися на одруження з нелюбом?
Риси характеру сучасної дівчини
Робота в зошитах
Скласти таблицю
Характерні риси Наталки                                   Риси характеру сучасної дівчини
Слово вчителя
Образ Наталки- гімн великому коханню, і цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. Мені б хотілося побажати  вам наслідувати це велике і чисте почуття.

VІ. Підсумок уроку.
3. Метод «Незакінчене  речення»
*На сьогоднішньому уроці я…( навчилась аналізувати риси української дівчини Наталки Полтавки,  порівнювати їх з сучасними українськими дівчатами, а ще з рисами інших персонажів; характеризувати образи Петра і Миколи, порівнювати їх.)
*Мені сподобалося…(аналізувати образ Наталки Полтавки,Петра, Миколи; складати «Асоціативне гроно» тощо)
*Я хотіла б (хотів би)…(бути такою щирою, рішучою, сміливою як Наталка Полтавка; а я таким вірним, хорошим хлопцем як Петро; а я хочу ніколи не падати духом, бути таким веселим  як Микола).
*У героїв п’єси я вчуся…(волелюбності, рішучості,щирості, мужності, чесності, безкорисливості, розуму, порядності, наполегливості.)

Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви ? Тож повернемося до епіграфу уроку  . П.Бомарше писав:
« Щастя дістається тим,хто за нього бореться»

-  Символом нашого уроку є серце. Прошу   обрати  серце  того  кольору, який  відповідає вашому настрою і свої думки про щастя занотувати
Стікери на дошку…
VІІ. Домашнє завдання
Учитель. Створений талантом Котляревського образ дівчини з Полтави став ідеалом української жінки. Ось уже два століття Наталка «не старіє», а живе й полонить серця мільйонів людей. Але чому?
VІІ. Домашнім завданням вашим і буде написати есе « Наталка – ідеал сучасної дівчини?»